Matka příroda je pěkná děvka. (Murphyho 10.zákon)

Než vhodíte hlas pro ČSSD - část 2

2. června 2006 v 10:17 | Fonfus |  Stojí za pozornost

Volební program ČSSD

Zdražení potravin, léků...
Rovná daň ODS zavádí radikální zjednodušení daňové soustavy ČR. Daňové zákony a předpisy mají dnes kolem 40 000 stran. Po zavedení rovné daně zlevní drtivá většina výrobků, které člověk kupuje. Na druhou stranu ty výrobky, na které se vztahovala 5% sazba zdraží po přesunu do 15% sazby. Celkem na tom každý člověk vydělá, ale to přece nemůžeme našim voličům přiznat. Tak jsme se rozhodli, že řekneme voličům jen tu jednu půlku pravdy - zdraží potraviny, léky apod.
Snížení daní nejbohatším
Rovná daň znamená snížení daňové zátěže pro všechny občany ČR. Nejvíce na rovné dani ušetří naši voliči, což je zákeřný krok, který nemůžeme ODS odpustit. I v tomto bodě jsme se rozhodli říct jen půlku pravdy - nejbohatším se daně skutečně sníží. Neinformovaný člověk si může myslet, že se daně sníží pouze těm nejbohatším, ale to je právě to, o co nám jde.
Když už je řeč o rovné dani, příjde i mně komické, jak komunisty prorostlá ČSSD označuje rovnou daň, kterou chtějí nyní zavést v Německu, Velké británii a Francii, jako výmysl republik bývalého SSSR. I mně bylo jasné, že chceme-li se s životní úrovní dotáhnout na západ, musíme konečně opustit myšlenku budování socialismu a vydat se směrem svobodné společnosti a svobodného trhu.
Zrušení bezplatného zdravotnictví
"Bezplatné zdravotnictví" je jedním z mýtů, se kterým naše strana přišla, a který se ODS dodnes nepodařilo vyvrátit. Tento mýtus se vztahuje ke zmiňovanému nevyčerpatelnému státnímu rozpočtu. Naše filozofie byla následující: Zamlčit lidem skutečnost, že bezplatné zdravotnictví máme jen my, politici, protože nám ho platí lidé ze svých daní. Dále zamlčit, že lidé si ze svých daní platí zdravotnictví již dnes, a proto je různými sociálními skupinami zneužíváno. Každý, kdo byl v nemocnici, musel potkat skupinky rómských národnostních menšin, které neustále někde píchalo, že ani nemohly vstát z postele. Nakonec jsme přidali již jen hrozbu, že nebude pacient ošetřen, pokud nezaplatí, což sice není pravda, ale před volbami pravda nikoho moc nezajímá.
Proč bych měl chtít platit u doktora?
Nikdo nechce platit za něco, za co platit nemusí. Nebo vy ano? Tak proč tedy např. podle Martina Jahna je pro fungování zdravotnictví nutné, aby si lidé za ošetření platiti, což je na západě zcela běžná praxe? Pokud se zavede platba za ošetření, klesne o tuto částku povinné zdravotní připojištění. O svých penězích si tak místo zdravotních pojišťoven sídlících v honosných palacích budou moci lidé rozhodovat sami. Ale je tu ještě jeden důvod - co je zadarmo, to se zneužívá, zvlášť v Česku. Po zavedení plateb za ošetření zmizí z nemocnic všichni simulanti, u lékařů zmizí fronty hypochondrů a důchodců, kteří si nechávají jeden lék předepsat od 3 doktorů najednou, aby jim náhodou nedošel, přestože jej pak vyhazují kvůli prošlé záruční době. To znamená, že náklady na zdravotní připojištění ještě dále klesnou, na čemž opět všichni vydělají.
Zavedení školného
Každý student vysoké školy se musel setkat s případy věčných studentů, kteří jsou příliš pohodlní na to, chodit do práce, a proto se raději neustále hlásí na stejnou vysokou školu, kde mají příspěvky na koleje, menzy apod. Zavedení školného - které je na západě samozřejmostí - by uťalo všem těmo vyčůránkům tipec a navíc by se zkvalitnila výuka na našich školách. Bylo nám doporučeno, abychom varovali před zavedením školného, protože by pak nemohli studovat
méně majetní studenti. Ve skutečnosti má ODS v programu splácení školného až po studiu jako srážku ze mzdy, takže by bylo školství stále dostupné všem, ale využívali by jej skutečně jen ti, kteří o studium stojí.
Zrušení minimální mzdy
Zrušení minimální mzdy způsobí ožebračení nejchudších pracujících. To je stanovisko naší strany. Ve skutečnosti je tomu právě naopak. Proč nemají minimální mzdu v Německu, Rakousku, Itálii, Švédsku, Dánsku, Finsku ani na Kypru? Pokusím se to vysvětlit. Pokud některý pracovník nevytvoří svou prací hodnotu odpovídající alespoň minimální mzdě, neboli pokud si sám na sebe nevydělá, jsou při existenci povinné minimální mzdy tři možnosti: Za prvé - je propuštěn. Za druhé - ze společných mzdových prostředků na něho doplácejí ostatní zaměstnanci, kteří si pak vydělají méně. To vede k nivelizaci mezd a ke ztrátě motivace kvalifikovaných zaměstnanců. Za třetí - zaměstnanec je plně nebo částečně zaměstnán načerno. Nejčastěji je v praxi uplatňována první možnost a pracovník se ocitá na úřadu práce. Takže nejen že dostává nižší dávky, než by si vydělal v zaměstnání, ale na ty dávky mu musíme přispívat všichni. Pro jednotlivce i pro společnost je tedy minimální mzda zátěží.
Zavedení výpovědi bez udání důvodu
Osobně považuji za komické, že zaměstnavatel musí sdělit důvody výpovědi. Co když třeba nechce - není mu to milé a nechce o tom mluvit? Budeme jej nutit? Vždyť i dnes si může zaměstnavatel libovolné důvody vymyslet, tak proč mu to nařizovat? Pokud by mi osobně zaměstnavatel nechtěl sdělit důvody mé výpovědi, tak já bych jej kvůli tomu k soudu nehnal.
Okamžité zvýšení nájemného
Ke zvýšení nájemného by mělo dojít po deregulaci trhu s byty, proti které tak vehementně brojí poslanec Křeček. Není divu, když sám platí regulované nájemné. Selský rozum říká, že po uvolnění trhu s byty vzrostou ceny nájemného. Každý profesor ekonomie vám ale vysvětlí, že trh funguje jinak. Regulace trhu s byty má dva hlavní důsledky: vznik černého obchodu s byty a zdražení neregulovaného nájemného. Po deregulaci, která by byla podle návrhu ODS doprovázena sociálními dávkami, by se dostalo na trh 14% bytů, které dnes podléhají regulovanému nájemnému. Zvýšila by se nabídka bytů na trhu a tudíž nájemné u neregulovaných bytů by kleslo. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že regulace nájemného je dlouhodobě neudržitelná záležitost.
Porodné
Každému trochu myslícímu občanovi snad musí být jasné, že zavedení statisícového porodného je jeden z těch předvolebních slibů, který ani my nemyslíme vážně. I Paroubek ví, které národnostní menšiny by začaly fungovat jako továrny na děti, a po tom ani on netouží.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama