Matka příroda je pěkná děvka. (Murphyho 10.zákon)

Návštěva u praktického kékaře

4. ledna 2006 v 11:38 | Fonfus |  Jak to vidím já
Někdy se člověk nestačí divit tomu, co se děje po příchodu pana Ratha v našem zdravotnictví. Protesty, stávky, výhružky, fámy a dezinformace, zavírané a tunelované nemocnice, chybějící smlouvy a podobně. Člověk, který k lékaři nějak často nechodí, má v hlavě televizní a filmové zdravotnictví, tudíž je schopen vidět to všechno s mírným nadhledem a říkat si, že se ho ty sváry a půtky tak nějak moc netýkají .
Ale je tomu tak opravdu ? Byl slavný dialog ve filmu Vesničko má středisková jen úsměvnou hříčkou autorů ?
Posuďte sami, jestli podobnost je čistě náhodná. Moje žena se po mém dlouhém naléhání odhodlala navštívit obvodní praktickou lékařku. Její jméno, ani místo nejsou v tomto příběhu až tak moc důležité. Důležité je, že moji Danu trápil již několik týdnů dráždivý kašel, zablokovaná záda (asi nějaký skřípnutý nervík v oblasti žebra), a píchání v koleni při ohnutí nebo prudké námaze pravé nohy. Fascinován jejím vyprávěním jsem se pokusil sestavit dialog, který včera u lékařky proběhl :
Dana : Mám už skoro měsíc dráždivý kašel.
MUDr (po poslechu) : Nic tam nemáte, ozvěte se, kdybyste vykašlávala (zelené) hleny.
Dana : Někdy je vykašlávám...
MUDr. (nereaguje) : Co tam máte dál ?
Dana : Bolí mě záda a mám asi skřípnutej nerv někde pod žebrem.
MUDr (pravda, po pokusu o srovnání na podložce) : Vy máte dítě, že jo ? No jo, to je z toho tahání... Pomůže Vám jen masáž zad, aspoň jednou za 2 týdny. A míň námahy.
Dana : A můžete mi ty masáže předepsat ?
MUDr. To pojišťovna nehradí. Když máte bolesti, tak si vemte Ibalgin nebo něco takového, já Vám můžu napsat Vultaren (píše recept- o případném doplatku v lékárně ani slovo)
Dana : A ještě mám problémy s pravým kolenem, když se třeba ohnu k dceři nebo ho jinak zatížím, dost mě to tam píchne.
MUDr. : Kdybyste byla stará, tak bych Vám řekla, že máte artrózu, ale když Vám ještě není ani třicet... To může být třeba posunutá čéška...
Dana : A zmizí to ?
MUDr. : No to nemusí, ale uvidíme...
Dana : Nashledanou .... ?????
Co vy na to ? Máte podobnou nebo ještě horší zkušenost, nebo je to u nás prostě normální....?
 


Komentáře

1 Bára Bára | E-mail | 7. dubna 2006 v 8:02 | Reagovat

Pacientovi, který měl silné bolesti na hrudi - vystřelovaly do ruky a krku.Byly provázeny studeným potem a vyřazovali ho z normálního života .Lékařka ho po dlouhé době poslala na rentgen plic,k ortopedovi - bolest nebyla ani od plic ani od zad. Pacient požadoval vyšetření srdce, načež muž lékařka řekla -vypadá to na srdce, ale to vás asi čeká operace!!?Víte jak je taková operace drahá?To byste opravdu chtěl?

(Vyšetřením u odborného lékaře se skutečně zjistila nemoc srdce).

Jiná pacientka u stéjné lékařky na doporučení chirurga žádala vyšetření na osteoporozu, na to jí lékařka řekla, ať si rozmixuje skořápky a užívá je a nikam jí neposlala, ačkoliv byla po operaci zlomeniny.

Naštěstí jsou i skvělí lékaři-profesionálové s lidským přístupem . Ve velkých nemocnicích je úroveň velmi dobrá, to se nedá srovnávat např.s obvodními lékaři.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama